Vítame minulých i budúcich účastníkov Silver Veteran Rallye!

História súťaže sa datuje od roku 2003, kedy sme v Klube historických vozidiel Banská Štiavnica prišli s myšlienkou usporiadať medzinárodnú súťaž historických vozidiel. Pri hľadaní názvu sme upriamili pozornosť na bohatú históriu mesta Banská Štiavnica. Keďže sa v tomto meste v minulosti ťažili drahé kovy a najmä striebro, súťaž dostala meno Silver Veteran Rallye.

V roku 2004 sa uskutočnila prvá súťaž. Zúčastnilo sa jej 24 posádok zo Slovenska, Česka, Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Francúzska. Riaditeľom súťaže bol pán Pavol Skála, dlhoročný veteranista s bohatými skúsenosťami s organizovaním súťaží tohto charakteru. Súťaž prebiehala v okolí Banskej Štiavnice. Jednotlivé etapy boli hviezdicovito na seba napojené a ich dĺžka bola od 60 do 200 km. Celkovo súťažiaci absolvovali cca 1 020 km. Účastníci videli nádhernú prírodu Štiavnických vrchov, historické budovy mesta Banská Štiavnica, mesta, ktoré je zapísané v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Zoznámili sa so slovenskou kuchyňou, prežili fáranie do bane, hľadali štiavnické tajchy (jazerá) počas nočnej etapy.

Keďže našim zámerom je pripravovať súťaže, ktoré budú pre účastníkov zaujímavé a niečim "dobrodružné", rozhodli sme sa, že v roku 2006 zorganizujeme súťaž trošku ďalej, smerom na východ. Súťaž začínala v Humennom, krásnom východoslovenskom meste s príjemnými ľuďmi a malebnou okolitou prírodou. Súťaže sa zúčastnilo 28 posádok zo Slovenska, Česka, Nemecka, Švajčiarska, Veľkej Británie, Francúzska, Belgicka a Rakúska. Najväčším zážitkom bola návšteva mesta Užhorod na Ukrajine. Podarilo sa nám zabezpečiť v spolupráci s našimi priateľmi plynulý prechod hranicami a účastníci mimoriadne ocenili srdečné privítanie množstvom obyvateľov na námestí v meste Užhorod. Podujatia v meste Užhorod sa zúčastnili aj primátor mesta Užhorod a gubernátor Zakarpatskej oblasti. V ďalších etapách sme navštívili severnú časť východného Slovenska, Zemplínsku Šíravu, hámornícku dielňu v Medzeve, obdivovali sme krásnu prírodu počas najdlhšej trasy z východu Slovenska do Liptovského Jána. Návštevou Čiernohorskej železničky v Čiernom Balogu sme sa postupne dostali do cieľa rallye - do Banskej Štiavnice. Tu sa k nám pripojili účastníci Slovenského pohára historických vozidiel, ktorí s nami absolvovali poslednú etapu v okolí tohto mesta. Bodkou za celým podujatím bola Concours d´Elegance a záverečné vyhlásenie výsledkov so slávnostnou recepciou.

Po rallye sme si oddýchli, načerpali nové sily a vymysleli ďalšiu Silver Veteran Rallye 2008. Vybrali sme si za štartovacie miesto nového ročníka slovinské mesto Moravské Toplice. Čestným riaditeľom súťaže bude pán Gustav Kaldarar. Etapy budú prebiehať na území Slovinska, pokračovať v Maďarsku, s príjazdom na Slovensko a s cieľom v Banskej Štiavnici. Tento ročník sa uskutoční 22. - 29. júna 2008. Súťaž je zaradená do kategórie F.I.V.A. A a bude prebiehať pod dozorom stewarda F.I.V.A. p. Ladislava Pakostu z Českej republiky.

Tešíme sa na Vás!


Filip Ondriš
výkonný riaditeľ súťaže